İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeşil Çayın Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yeşil çay, birçoğumuzun gerek reklamlarda veya gerekse çevremizdeki çay düşkünü insanlardan övgüyle duymuş olduğu çay türlerinden biridir. Hatta hemen herkes de bu çaydan mutlaka içmemize yönelik tavsiyelerde bulunmaktadır. İşte bu makalemiz de söz konusu çaya yönelik yaptığımız araştırmalar neticesinde; internet ortamındaki bilgilerin bir kısmının derlenerek sizlere sunulmuş halidir. Hadi gelin hep birlikte bu çaya dair anlatılanlara bakalım.

Yeşil Çay

Yeşil Çay

Ülkemiz genelinde çay çokça tüketilen içeceklerden biri durumundadır. Her ne kadar siyah çayın tüketimi daha yaygın olsa da son yıllarda gittikçe popülerleşen yeşil çay tüketimi de artmış bulunmaktadır.

Yeşil çay içerisindeki C vitamini oranı siyah çaya oranla 10 kat daha fazladır. Ayrıca bu çay türünde B1 ve B2 vitaminlerinin de bulunduğu saptanmıştır. Ayrıca yeşil çay, siyah çaya kıyasla rahatlatıcı ve stres azaltıcı etkiye sahip bir aminoasit olan teanini daha fazla içerir.

Dünya genelinde yaklaşık olarak yüzde 25 oranında üretimi yapılan yeşil çay, özellikleri ve işlenme biçimi sebebiyle bildiğimiz siyah çaydan tamamen farklıdır.

Nasıl Üretilir?

Bu çay türünün üretilmesi sırasında yaş yapraklar, kısa bir süreliğine yüksek oranda sıcaklığa tabi tutulur ve içeriğindeki tüm oksidan enzimler etkisiz hale getirilir. Söz konusu durum sonucunda çay yapraklarında bulunan renk pigmentleri (klorofiller) parçalanmadan kalır ve fermantasyon işlemi yapılmadığından dolayı yapraklar yeşil rengini korur.

Sanıyoruz ki daha şimdiden bu güzel çayı denemek istemişsinizdir. Ancak sizler denemeden önce daha fazla detay vermek istiyoruz.

Uyarı : Sağlıkla ilgili tüm konularda her zaman için ilk önce doktorunuza başvurmanız en doğru adımdır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir?

Bu çay türüne dair yaptığımız araştırmalar neticesinde faydaları olarak sunulan bilgiler doğrultusunda sizlere şunları söyleyebiliriz;

 • İçeriğinde önemli bir antioksidan olan Epigallokateşingallat (EGCG) barındırmaktadır.
 • L-teanin maddesini içeriyor olması bu çayı tüketen bireylerde; rahatlamasına, gevşemesine ve gün içerisinde kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olmaktadır.
 • Bu çay riboflavin, potasyum, niasin, magnezyum, folik asit ve flor da içermektedir.
 • İçerdiği C vitamini ile bağışıklığınızı güçlendirerek sizi, hastalıklara karşı da korur. Yine Polifenollerden zengin olan yeşil çay içerisinde bulunan fenolik bileşikler, antioksidan kapasitesini artırarak bağışıklığınızı güçlendirir.
 • Kafein içermesinden ötürü yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur ve bireye canlılık verir.
 • İçeriğinde bulunan kateşinler, kılcal damarları güçlendirir, antioksidan özelliği sayesinde mikroplara, bakterilere ve radyasyona karşı koruyucu etki göstermektedir.
 • Yeşil çay besin tüketiminin azaltılmasını sağladığından ötürü obezitenin oluşması konusunda engelleyici bir etkiye sahiptir.
 • Düzenli tüketilmesi durumunda vücut yağının azalması konusunda da faydalıdır.
 • Yeşil çay ağzımız içerisinde bulunan bakterilerin çoğalmasına ve dişlere yapışmasına engel olarak düş çürümelerine karşı koruyucu bir etkiye sahiptir.
 • Ağız kokusunu önlemede etkilidir.
 • Düzenli ve aşırı olmamak kaydıyla tüketilmesi kan şekerinin düzenlenmesi konusunda yardımcı olur.
 • İçerisinde bulunan antioksidanlar, cildimizde yaşlanmaya ve kırışmaya neden olan erbest radikallerin oluşumuyla savaşarak cildi korur.

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Yukarıda görmüş olduğunuz üzere birçok faydası olan yeşil çayın pek doğal olarak zararları da bulunmaktadır. İnternet ortamında yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda ulaşmış olduğumuz bilgilere dayanarak şunları söyleyebiliriz;

Yeşil Çayın Zararları Nelerdir?

Her ne kadar bazı kaynaklarda yeşil çayın zararları üzerine daha detaylı bilgiler verilmiş olsa da genel hatlarıyla;

 • Kullandığınız ilaçların etkisini azaltabilir.
 • Hamilelik döneminde bazı risklere sebep olabilir. (Düşük vb.)
 • Mevcut uyku düzeniniz bozulabilir.
 • Vücudunuzda demir eksikliğine neden olabilir.
 • Böbreklerinizi yorabilir.

zararları hakkında bu bilgilere ulaşmış bulunmaktayız.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi başka kaynaklarda daha detaylı açıklamalar bulunmaktadır. Kontrol etmeniz ve daha önce belirttiğimiz gibi sağlığa dair konularda her şeyden önce doktorunuza başvurmanız daha faydalı olacaktır.

Yukarıdaki bilgilere ilişkin şunu da belirtmeliyiz ki; her insanın biyolojik yapısı ve mevcut sağlık durumu farklı yapılarda olacağı için bu çay türünün fayda ve zararları paylaşmış olduğumuz listelerde yazanlarla aynı şekilde gerçekleşecek diye kesin bir şey söz konusu değildir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yeşil çayı içmek konusunda dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir;

 • Böbrek hastaları, Kardiyovasküler hastalığı olan kişiler, tiroit fonksiyon bozukluğu olan bireyler bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalılar.
 • Panik atak gibi sağlık problemleri olan bireyler dikkatli tüketmelidir.
 • Yeşil çay içeriğinde bulunan kateşinler kan şekerini etkileyebildiğinden ötürü anti-diyabetik ilaç kullanan bireylerin hipoglisemi riski sebebiyle bu çay türünün tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.
 • Bu çay türü ve kullanılan bazı ilaç türleri aynı yoldan emildiği için besin ilaç etkileşimi konusunda dikkat edilmelidir. (Kullanıyor olduğunuz ilaç varsa şayet önce doktorunuza danışınız.)

Hamileyken Yeşil Çay İçilir Mi?

Aşırı düzeyde yeşil çay içilmesinin folik asit düzeyini düşürdüğüne dair bazı çalışmalar bulunmaktadır. Omurilik ve beyin gelişimi konusunda meydana gelen anormalliklere sebep olan folik asit eksikliğine hamileler dikkat etmelidir.

Hamileyken Yeşil Çay İçilir Mi?

Yeşil çayın hamilelik döneminin ilk 3 ayında tüketilmemesi önerilmektedir. Daha sonraki evrelerde ise doktorun onayı doğrultusunda yine doktorun belirteceği oranda içilebilir.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak emzirme döneminde olan annelerin de söz konusu dönemde kafein alımından kaynaklı olarak bebeklerinde huzursuzluklar gözlemlenebilir.

Günlük Ne Kadar İçilmeli?

Bir fincan yeşil çay (yaklaşık olarak 250 ml) 50-100 mg kadar kateşin ve 30-40 gram kadar kafein içermektedir. Hazırlanma biçimi, demleme koşulları, bitkinin tazeliği ve miktarı biyoaktif bileşenleri etkileyebilir. Gün içerisinde 3 fincandan daha fazlası önerilmez.

Yukarıdaki bilgilere ek olarak makalemiz içerisinde de bahsetmiş olduğumuz gibi kullanmış olduğunuz ilaç türüne, genel sağlık yapınıza vb. daha birçok sebebe göre yeşil çay içmenizin bazı zararları olabilir. Bu yüzden ötürü günlük tüketim miktarını belirleme konusunu lütfen doktorunuza bırakınız.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli?

Yeşil çayın ne zaman içileceğine dair ise şunları söyleyebiliriz; gün içerisinde 1.5 gram kafein olacak biçimde tüketilmesi, olumsuz psikolojik ve fiziksel etkiler yaratabilir. Bu durumdan ötürü de huzursuzluk, baş ağrısı, uykusuzluk ve iştah kaybı görülebilir. Uykusuzluk problemi yaşayan bireylerin ise kahvaltı esnasında veya gün içerisinde (akşam olmadan) tüketmesi daha uygun olacaktır diye düşünmekteyiz.

Sonuç olarak birçok faydası olduğu gibi zararının da olacağın öğrenmiş olduğumuz meşhur yeşil çay hakkında internet ortamından edinerek derlediğimiz ve sizlere sunmuş olduğumuz bilgiler bu şekildedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi sağlık konularında lütfen doktorunuza danışmadan hareket etmeyiniz.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. Üfürüm Nedir?

Tüm bilgiler internet ortamından edinilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir