İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ödem Söktürücü 8 Besin Tavsiyesi

Ödem söktürücü 8 besin tavsiyesi, oluşması halinde şişkinlik yaratan ve bu durumdan ötürü de canınızı sıkan ödem hakkında sizlere olabildiğince detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

Bazı zamanlarda vücudunuzda ödem kaynaklı ortaya çıkan şişkinlikle ve pek doğal olarak kaynağıyla mücadelede öncelikle doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu makalemizde ise hep birlikte ödeme karşı mücadele ederken söktürücü etkile sahip 8 besin üzerine yoğunlaşacağız. Şimdi ise detaylara bakalım.

Uyarı : Bu makalemizde yer alan tüm bilgiler internet ortamında yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde bir araya getirilmiştir. Sağlık ile ilgili tüm konularda öncelikle doktorunuza danışmanız en doğru adımdır.

Ödem Nedir?

Ödem Söktürücü 8 Besin Tavsiyesi

Her şeyden önce ödemin ne olduğunu bakmamız gerekiyor. Birçok ciddi boyutta hastalıktan ötürü meydana gelebilecek olan bu durum insanlarda ortaya çıkma sebebi ne olursa olsun can sıkmaktadır.

Ödem : Dokularımızda yüksek düzeyde sıvı birikmesi nedeniyle genellikle bacaklarda, kollarda, ellerde ve ayaklarda şişkinlik meydana gelmesi ile karakterize olan bir sağlık sorunudur.

Çoğunlukla bedenimizde ağrıya yol açmasa da vücudumuzda şişkinliklerin oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca beden ağırlığımızda da artışa sebep olmaktadır.

Ödemin ortaya çıkmasına sebep olan faktörler içerisinde bazı ciddi hastalıklar da yer almaktadır. Kişide kalp yetmezliği, böbrek hastalıkları, hipotiroidi hastalığı, tuz-sodyum dengesizlikleri ve vücudumuz için önemli protein kayıplarından enfeksiyona kadar birçok ciddi hastalığın var olması nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Tüm bu ciddi hastalıklar dikkate alındığında ortaya çıkan şey yukarıda da belirttiğimiz gibi sağlık konularında mutlaka doktora başvurmaktır.

Ödemin meydana gelmesinde yukarıdaki sebepler dışında;

 • Adet döneminde veya hamilelikle oluşan hormonal değişiklikler
 • Fazla oranda tuz tüketmek
 • Egzersiz yapılmayan veya hareketsiz bir yaşam sürmek
 • Hızlı bir biçimde sıvı tüketmek

gibi nedenler de vücudumuzda ödemin meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Ödem Söktürücü 8 Besin

Yukarıdaki şekilde ciddi bir hastalık dışında ödemin meydana gelmesi durumunda ise (tabi yine önce doktorunuza danışmak şartıyla) şu besinlerden yeterli miktarda tüketebilirsiniz;

 • Kayısı-Kavun
 • Ananas
 • Maydanoz
 • Süt-Yoğurt
 • Turp
 • Yulaf
 • Ada Çayı
 • Su

Şimdi gelelim ödem söktürücü 8 besinin detaylarına;

1 – Kayısı-Kavun

Kayısı-Kavun

Kayısı ve kavun gibi meyveler potasyum bakımından zengin besin kaynaklarıdır. Günlük yaşamımızda yaz aylarında sıkça karşılaştığımız bu besinler sağlık açısından oldukça önemlidir. Bedenimizde bulunan sıvılardaki sodyum-potasyum dengesini sağlarlar ve bu dengenin sağlanması için günlük iki porsiyon kadar meyve tüketmeniz ödemin meydana gelmesini engellemek konusunda etkili olabilir.

2 – Ananas

Ananas

Ananas meyvesi yapısında bromelain içerdiği için vücudunuzdan su atımını artırır. Diğer yandan potasyum ve lif açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Potasyum zenginliği bulunan besinler vücudumuzdaki sıvılarda sodyum-potasyum dengesinin sağlanması açısından yardımcı olan besinlerdir. Hücre içerisinde sodyum miktarının artmaması doğal olarak da ödemin oluşmasını engellemektedir. Ananas meyvesi lif oranının yüksek olmasından ötürü bağırsaklarınızın çalışmasını da sağlamaktadır. Şayet bağırsaklarınız düzenli bir biçimde çalışıyorsa, vücudunuzdan su atımının da iyi olması anlamına gelmektedir.

Bedeninizde ödem oluştuğunu hissetmeniz durumunda günlük bir porsiyon kadar tüketebilirsiniz. (Yaklaşık olarak 1 dilim.)

3 – Maydanoz

Maydanoz

Günlük yaşamımızda özellikle salata içerisinde karşılaştığımız bu bitki türü, yapısında bulunan etkin maddelerden ötürü doğal diüretik -yani su atıcı- etki yapmaktadır. Bir diğer husus ise maydanozun C vitamini açısından zengin bir besin kaynağı olmasıdır. Diğer yandan yine içeriğinde bol miktarda A vitamini de bulundurmaktadır.

Maydanoz bitkisel lif de içermektedir. Bedenimizde ödemin meydana geldiği zamanlarda salatalarda bir demet kadar çiğ maydanoz kullanmamız ve bunu tüketmemiz faydalı olabilir. Ayrıca maydanozu haşlayarak suyunu içmeniz de ödemin azalmasında etkili olacaktır.

Unutulmaması gereken önemli husus ise fazla tüketilmesi halinde vücudunuzda gereksiz yere su atımına ve bu yüzden de tansiyon düşüklüğüne neden olabilir. Bu durumdan dolayı da yeterli miktardan fazlası zararlı olabilir.

4 – Süt-Yoğurt

Süt-Yoğurt

Süt ve yoğurt gibi besinler mineral dengesini sağlamak adına önemli besin kaynaklarıdır. Bu yüzden vücudumuzda ödemin meydana gelmesine engel olabilmek konusunda da faydalıdırlar. Günlük bir kase kadar yoğurt ve 2-3 su bardağı kadar süt tüketebilirsiniz.

5 – Turp

Turp

Sıkça ödem sorunu yaşamanız halinde doğal diüretik besinler içerisinde yer alan turpu tüketebilirsiniz. Haftada bir iki kez tüketebileceğiniz ve bedeninizdeki fazlalık suyun atılması konusunda yardımcı olabilecek bir besin kaynağıdır.

6 – Yulaf

Yulaf

İçerisinde bol miktarda lif içeren bir besin kaynağı olan yulaf, yapısındaki beta glukondan dolayı bağırsak hareketlerini artırarak dolaşımın hızlanmasını sağlamaktadır. Pek doğal olarak da vücudunuzda ödemin hem oluşmasını engellemekte hem de meydana gelmiş olan ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır.

Günlük yaşamınızda kurabiye, ekmek gibi besinlerin yapımında kullanarak veya süt yada yoğurt içine atarak da tüketebilirsiniz. Haftalık olarak en az 3-4 kez tüketebilirsiniz.

7 – Ada Çayı

Ada Çayı

Yapraklarında bulunan diüretik maddelerden ötürü bedenimizden su atmamıza yardımcı olan ada çayı ve ısırgan otu, fazla tüketmeniz halinde tansiyonunuzun düşmesine neden olurlar. Bu durumdan dolayı da bedeninizde ödem meydana gelmesi durumunda en fazla bir iki fincan kadar içmeniz fayda sağlayabilir.

8 – Su

Su

Yukarıdaki 7 besin kaynağının dışında insanlık tarihi boyunca hep en önemli besin olan su, sağlık açısından çok önemli bir besindir. Dengeli olarak tüketilmesi gereken su, bedenimizde ödemin oluşmaması için yeterli miktarda tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır.

Suyun günlük hayatınızda hangi miktarda tüketmeniz gerektiği biyolojik yapınıza ve gün içerisindeki tüm detaylara göre değişmektedir. Ancak genel olarak suyu tüketmeniz gereken miktar kilo başına 30 ml yada almış olduğunuz her 1 kalori için 1 ml olacak şekilde hesaplanabilir.

Tek seferde çokça miktarda su içmek de vücudunuzdaki ödemin artmasına sebep olabilir.

Görmüş olduğunuz gibi makalemiz boyunca ortaya koyduğumuz ödem söktürücü 8 besin tavsiyesi bu şekildedir. Yukarda da belirttiğimiz gibi ödemin meydana gelmesinde herhangi bir sağlık durumu veya ciddi bir hastalık gibi faktörler sebep olabilir. Bu yüzden herhangi bir tavsiyeden önce mutlaka doktorunuza danışınız.

Makalemizin içeriğini oluşturan tüm bilgiler internet ortamından derlenmiştir.

4 Yorum

 1. Sümeyye Sümeyye Ağustos 5, 2023

  epeyce faydalı bir yazı teşekkürler

 2. Ali İhsan Ali İhsan Ağustos 5, 2023

  şu besinlerin daha nice faydaları var. Biz insanoğlu zamanla farkedeceğiz ama iş işten geçmiş olacak 🙁

 3. Ayşen Ayşen Ağustos 6, 2023

  Bu ödem konusu çok uğraştırıyor yahu sağ olun verdiğiniz bilgiler için söylediğiniz gibi doktoruma danışıp o da tavsiye ederse deneyeceğim

 4. Dursun Kaan Dursun Kaan Ağustos 6, 2023

  dolu dolu anlatmışsınız teşekkürler faydalı bilgiler bunlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir