İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnternetten Para Kazanmanın Yolları (20 Yöntem)

İnternetten Para Kazanmanın Yolları, hepimiz bir şekilde ek gelir elde etmek adına arayış içerisindeyiz. Kimi insanlar 2. bir işte çalışırken kimileri de mevcut işinin yanı sıra evde özellikle de internet üzerinden kazanç elde edebileceği işlere yönelmektedir. Peki internet üzerinden kazanç elde edebilmek için ne yapmalı? Hangi yollara başvurmalı? İşte detaylar;

İnternetten Para Kazanmanın Yolları
İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Uyarı : Aşağıda liste halinde sunduğumuz yöntemler dışında birçok farklı yöntem var olabilir. Lütfen farklı kaynaklara da başvurarak detaylı araştırma yapınız.

İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Özellikle ek gelir amaçlı veya doğrudan para kazanmak ve hayatını idame ettirmek isteyen kişiler için hazırladığımız bu yazımızı mutlaka detaylıca okuyunuz. Ayrıca yine aynı konuda içerik üreten diğer web siteleri de ziyaret ederek daha kapsamlı bilgi edinmeyi de ihmal etmeyiniz. İşte internet üzerinden para kazanmanın bir takım yolları;

Uyarı : Aşağıda sıraladığımız yöntemler günümüzde bazı yapılan değişikliklerden ötürü artık kazanç elde etmenin imkansız olduğu bir hale gelmiş olabilir. İlgili yöntemleri kendi içerisinde kontrol ederek, para kazanma imkanının var olup olmadığını kontrol ediniz.

İnternetten Para Kazanmanın Yolları
İnternetten Para Kazanmanın Yolları
 1. Serbest bir biçimde (Freelance) çalışarak para kazanma
 2. Blog yazarı olarak para kazanma
 3. Youtube gibi video platformlarında içerik üreterek para kazanma
 4. Twitch isimli sosyal medya platformunda yayın yaparak para kazanma
 5. Udemy gibi platformlarda eğitim vererek para kazanma
 6. Google ve Yandex gibi yapılanmalardan reklam alarak para kazanma
 7. Instagram isimli sosyal medya platformunda para kazanma
 8. Tiktok isimli sosyal medya platformunda para kazanma
 9. Çeviri yaparak para kazanma
 10. Makale yazarak para kazanma
 11. SEO bilginiz varsa ve bu konuda tecrübeliyseniz danışmanlık yaparak para kazanma
 12. Web sitesi tasarlayarak para kazanma
 13. Web sitelerinde veya dergilerde, yayın evlerinde internet üzerinden editörlük yaparak para kazanma
 14. Android ve IOS’da uygulama geliştirerek veya mevcut uygulamanızı kullanıma sunarak para kazanma
 15. Oyun oynayarak para kazanma
 16. Domain veya web site alıp satarak para kazanma
 17. Görev yaparak para kazanma
 18. Anket doldurarak para kazanma
 19. Link kısaltarak para kazanma
 20. E-ticaret yaparak para kazanma

Görmüş olduğunuz gibi hali hazırda internet üzerinden para kazanmak adına yapılabilecek birçok yöntemin bazıları bu şekildedir. Bu yöntemlerin kimini denemiş olabilirsiniz. Belki de hiçbiri daha önce aklınıza gelmedi veya ilk kez bu makalede görerek farkına varıyorsunuzdur. Gelin hep birlikte genel detaylara bakalım.

1 – Serbest Bir Biçimde (Freelance) Çalışarak Para Kazanma

Freelance çalışma biçimi günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır. İnsanlar, ek gelir amaçlı boş zamanlarında internet üzerinden yetkinlik alanlarına yönelik işler üzerine çalışmakta veya doğrudan sadece bu işi yaparak hayatını idame ettirmektedir. Tabi ki de yetkinlik alanınıza göre kazanç elde etme imkanınız da değişkenlik gösterecektir. Birçok insanın yapabileceği türden işleri yapmak istemeniz halinde rekabetin yüksek olmasından ötürü pek doğal olarak kazancını daha düşük veya talebin yüksek olmasıyla birlikte herkesin yapmasına rağmen tatmin edici tutarda kazançlarda elde edebilirsiniz.

Örneğin Bionluk isimli web site üzerinden yapabileceğiniz işlere yönelik ilan açarak, internet üzerinden hizmet verebilirsiniz.

2 – Blog Yazarı Olarak Para Kazanma

Günümüzde internetin sıkça kullanılıyor olması blog yazmanız halinde bir miktar kazanç elde etmenizi sağlayabilir. Tabi ki de kazanacağınız tutarın ne olacağına dair bir tahminimiz bulunmamaktadır. Bir ürünün tanıtımı veya genel olarak insanların özellikle de alışveriş dünyasına yönelik meraklarını giderecek içerikler üreten bir blog yazarı olmanız halinde ilgili markalardan gelecek olan özel reklam vb. iş birlikleri sayesinde kazanç elde edebilirsiniz.

Yukarıda saymış olduğumuz blog yazarı kazançlarının hangi alanlarda ve hangi çeşitlerde olduğunu araştırmanız daha faydalı olacaktır.

3 – Youtube Gibi Video Platformlarında İçerik Üreterek Para Kazanma

Youtube vb. video platformlarında içerik üreterek de internet üzerinden para kazanabilirsiniz. Tabi ki de söz konusu platformların kendi içlerinde bir dizi politikaları bulunmaktadır. Her platformun içerik üreticilerinden beklentisi pek doğal olarak farklı olabilir. Bu yüzden ilgili platformların bu konuya dair politikalarının neler olduğunu araştırınız.

4 – Twitch İsimli Sosyal Medya Platformunda Yayın Yaparak Para Kazanma

Twitch isimli sosyal medya platformu birçok yayıncının yayın yaparak para kazanmaya çalıştığı ortamlardan biridir ve oldukça popülerdir. Hangi şartların yerine getirilmesi halinde yayıncıların kazanç elde etmelerini sağlıyorlar maalesef bilmiyoruz. Ancak bu konuda ilgili platformu ziyaret ederek araştırma yapmanız sizlerin çıkarına olacaktır.

5 – Udemy Gibi Platformlarda Eğitim Vererek Para Kazanma

İnternetten para kazanmanın yolları isimli makalemize 5. yöntem ile devam ediyoruz. Udemy vb. platformlarda yetkinlik alanınız çerçevesinde eğitim vererek kazanç elde edebilirsiniz. Tabi ki de söz konusu platformun işleyiş biçimi hakkında detaylı bilgimiz bulunmamaktadır. Lütfen ziyaret ederek mevcut süreci kontrol ediniz.

6 – Google Ve Yandex Gibi Yapılanmalardan Reklam Alarak Para Kazanma

Google ve Yandex gibi yapılanmalardan Adsense vb. reklam ağları ile web sitenize reklam alarak da para kazanabilirsiniz. Ayrıca Google’ın mobil uygulamalar için reklam verme özelliği de bulunmaktadır her iki süreci de lütfen araştırınız.

Yandex isimli yapılanmanın reklam ağının devam edip etmediği konusunda bir bilgimiz bulunmamaktadır.

7 – Instagram İsimli Sosyal Medya Platformunda Para Kazanma

Instagram'dan Para Kazanmanın Yolları
Instagram’dan Para Kazanmanın Yolları

Instagram dünya çapında birçok insanın kullandığı sosyal medya platformlarından biridir ve oldukça da popüler bir platformdur. Burada hem açtığını profil ile insanlara bir dizi eşya veya hizmet satabileceğiniz gibi özgün içerikler üreterek ve sayfanızı geliştirerek ileride hikaye, reels vb. paylaşımlarınıza bireylerden veya markalardan özel reklam alarak da para kazanabilirsiniz.

Yine Arda Mürseloğlu isimli bir Youtube kanalından edindiğimiz ve gömme yöntemi ile sizlere bilgi vermek amacıyla paylaştığımız şu videoyu da izleyerek Instagram’dan para kazanmaya yönelik bazı yöntemler hakkında da bilgi edinebilirsiniz. (Söz konusu videoda anlatılanlar doğru veya yanlış olabilir bu konudaki adımları lütfen dikkatlice araştırınız. Kendileriyle herhangi bir ticari bağımız asla bulunmamaktadır.)

Instagram’dan Para Kazanmanın Yolları

8 – Tiktok İsimli Sosyal Medya Platformunda Para Kazanma

Tiktok'tan Para Kazanmanın Yolları
Tiktok’tan Para Kazanmanın Yolları

Tiktok da tıpkı Instagram gibi dünya genelinde birçok insanın kullandığı platformlardan biridir. Ancak kazanç sistemi hakkında maalesef detaylı bir bilgimiz bulunmamaktadır. Lütfen ilgili platformu ziyaret ederek daha detaylı araştırma yapınız.

9 – Çeviri Yaparak Para Kazanma

Bu konuda bir yetkinliğiniz varsa şayet bildiğiniz dil üzerinden internet ortamından çeviri yaparak kazanç elde edebilirsiniz.

10 – Makale Yazarak Para Kazanma

Türkçe veya yabancı dilde makale yaparak kazanç elde edebilirsiniz. Örneğin bu makaleyi biz kendimiz yazdık ancak zamanımız olmadığında makale yazan birine belirli bir ücret karşılığında sipariş de verebilirdik. Bu tür bir hizmetin ilanını verebileceğiniz web siteleri bulunmaktadır. Örneğin R10 veya Wmaraci bunlardan sadece ikisidir.

11 – SEO Bilginiz Varsa Ve Bu Konuda Tecrübeliyseniz Danışmanlık Yaparak Para Kazanma

SEO konusu kapsamlı bir konudur ve bu konuda danışmanlık yapabilmek için bilgi birikiminizin ve tecrübenizin olması gerekmektedir. İlgili yetkinliğe sahip olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuda kazanç elde edebilirsiniz.

SEO kavramının ne anlama geldiğini farklı kaynaklara başvurarak araştırmanız yerinde olacaktır.

12 – Web Sitesi Tasarlayarak Para Kazanma

İnternetten para kazanmanın yolları hakkındaki makalemize 12. madde ile devam ediyoruz. Web sitesi tasarlayabiliyorsanız şayet bu konuda kazanç elde edebilirsiniz.

13 – Web Sitelerinde Veya Dergilerde, Yayın Evlerinde İnternet Üzerinden Editörlük Yaparak Para Kazanma

Bazı web site sahipleri pek doğal olarak editörlük hizmetinden yararlanmak istemektedir. Yine dergiler veya yayın evleri de öyle. Editörlük konusunda yetkinliğinizin olması halinde de kazanç elde edebilirsiniz.

14 – Android Ve IOS’da Uygulama Geliştirerek Veya Mevcut Uygulamanızı Kullanıma Sunarak Para Kazanma

Android veya IOS‘da ya da her ikisinde de uygulama geliştirerek, üreterek ve hatta mevcut bir uygulamanız varsa şayet kullanıma sunarak da kazanç elde edebilirsiniz. İlgili yapılanmaların bu konudaki yayıncı politikalarını mutlaka inceleyerek daha kapsamlı bilgi edininiz.

15 – Oyun Oynayarak Para Kazanma

Oyun Oynayarak Para Kazanma
Oyun Oynayarak Para Kazanma

Oyun dünyasının her geçen gün popülerliği artmaktadır. İyi derecede oynadığınız ve hakkında bilgi sahibi olduğunuz bir oyunu oynarken yayın açarak, yayıncılık ile para kazanabilirsiniz.

16 – Domain Veya Web Site Alıp Satarak Para Kazanma

Domain (alan adı) veya web site satın alıp daha sonrasında belirli bir kar ile bir başkasına satabilirsiniz. Sektörüne uygun bazı alan adları çok ciddi tutarda paralar karşılığında satılabilir. Tabi bazı web siteleri de öyle.

Yukarıda bahsi geçen alan adı ve web site alım satımı konusunda çok detaylı araştırma yapmadan hareket etmeyiniz. Değerli olduğunu düşündüğünüz bir domain veya web site düşündüğünüzün aksine çok düşük değerlere sahip olabilir veya alım satım esnasında dolandırılabilirsiniz. Bu tür alım satımlar ciddi bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirmektedir. (Lütfen detaylıca araştırmadan adım atmayınız.)

17 – Görev Yaparak Para Kazanma

İnternetten para kazanmanın yolları yazımıza 17. madde ile devam ediyoruz. Bazı görev yap para kazan vb. şekillerde tabir edilen web sitelerinde görev yaparak para kazanabilirsiniz.

Yukarıda bahsi geçen görev yap para kazan web sitelerinin sahibi olan kişilerin güvenilir olup olmadığı hakkında bir bilgimiz bulunmamaktadır. Araştırma yapmadan görev yapma konusunda harekete geçmeyiniz ve istenilen görevlerin yasal bir sorumluluk gerektirip gerektirmediğine dikkat ediniz.

18 – Anket Doldurarak Para Kazanma

Bazı web siteleri veya şirketler internet üzerinden anket doldurmanızı isteyerek anket başına veya farklı şartlar doğrultusunda ödeme yapabilmektedirler. Günümüzde bu para kazanma biçiminin devam edip etmediğine dair bir bilgimiz bulunmamaktadır. Detaylıca araştırmadan hareket etmeyiniz.

19 – Link Kısaltarak Para Kazanma

Link kısaltarak para kazanma yöntemi de yine popüler yöntemlerden biridir ancak ilgili linke tıklanması halinde nereye yönlendirdiğine dikkat etmek gerekmektedir. Tabi en nihayetinde sizin web sitenize veya ürettiğiniz bir içeriğe veya masum ve faydalı bir 3. tarafa yönlendirme de söz konusu olmaktadır. Fakat yönlendirme öncesinde çıkan reklamların, linke tıklayan kişilere virüs bulaştırma, hackleme veya dolandırma gibi maksatlar içeren bir takım çabalar doğrultusunda oluşturulmuş olma ihtimali bulunmaktadır. Bu yüzden şayet pek tavsiye ettiğimiz bir sektör değildir. Lütfen yasa dışı bir eylemden veya bahsi geçen linke tıklayan insanlara zarar verecek türden davranışlardan mutlaka uzak durunuz.

20 – E-ticaret Yaparak Para Kazanma

E-ticaret Yaparak Para Kazanma
E-ticaret Yaparak Para Kazanma

E-ticaret sektörü dünya genelinde oldukça yaygın bir biçimde kullanılan ve oldukça iyi kazançlar elde edilebilen sektörlerden biridir. Bu konuda birçok e-ticaret sitesi bulunmaktadır. Şayet ilgili web sitelerin politikaları, söz konusu sitede satış yapabilmenize yönelikse eğer bahsi geçen web sitelerde satıcı olarak kazanç elde edebilirsiniz. Hatta bu yöntem dışında bir e-ticaret sitesi açarak, ilgili yasal sorumlulukları da yerine getirerek internet üzerinden ticaret yapabilirsiniz.

Sonuç olarak internetten para kazanmanın yolları hakkında yapmış olduğumuz araştırma neticesinde elde ettiğimiz bilgilere göre bir takım kazanç elde etme yöntemleri bu şekildedir. Tabi ki de makalemizde yer almayan ancak kazanç elde edebileceğiniz daha birçok yöntemin varlığı söz konusu olabilir. Bu durumdan dolayı da yukarıda da bahsettiğimiz gibi diğer kaynaklara da başvurarak söz konusu yöntemler hakkında daha detaylı araştırma yapmanız sizlerin çıkarına olacaktır.

Uyarı : Söz konusu yöntemleri uygulamadan önce hem dini hem de toplumsal yönlerini mutlaka araştırınız. Temiz ve emek vererek elde edilen bir kazanç hem dini hem de toplumsal açıdan çok ama çok önemlidir. Ayrıca tüm bu yöntemlerin yasal süreçlerini de araştırmayı ihmal etmeyiniz ve yapacağınız tüm araştırmalar neticesinde dinen helal, toplumsal açıdan faydalı ve yasal anlamda herhangi bir sıkıntı çıkarmayacak olanı seçiniz.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. 7 Günlük Ketojenik Diyet Listesi

Yukarıda bahsi geçen yöntemleri uygulamanız halinde, temiz ve hakkınızla iyi miktarda kazançlar elde etmeniz dileğiyle…

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir