İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Entele Otu Nedir? Entele Otu Kullananların Yorumları

Entele otu, halk arasında bit otu olarak da bilinen ve saç bakımı yaparken kullanılan bir ot türüdür. Dökülen veya yıpranan saçlarımıza bakım yapmak için birçok ilaç veya bitki türünü kullandığımız açıkça ortadayken, pek doğal olarak çevremizdeki insanlardan veya internet ortamında bu tür bitkilere dair birçok söylem, makale veya reklam görmekteyiz. Hadi gelin hep birlikte daha detaylı inceleme yapalım.

Entele Otu (Bit Otu) Nedir?

Entele Otu

Entele otu düğün çiçeğigiller familyasına ait bir bitki türüdür. Çiçeklerinin rengi ise mordur. Söz konusu bu bitki türünün içeriğinde uçucu, sabit bir yağ ve çeşitli alkaloitler bulunmaktadır. Ülkemizde İzmir ve Manisa çevrelerinde, dünyada ise Hindistan’da yetişmektedir. Boyu 1 metreye kadar uzamaktadır.

Entele otu halk arasında Mevzek, Sabadilla officinalis, Sabadilla, Sabadille, Henkel Otu, Bit Otu, Hazeran, Göz Soğanı ve Papaz Otu gibi isimlerle de kullanılmaktadır.

Entele Otunun Faydaları Nelerdir?

İnternet ortamında bu ot türünün faydaları ve zararları hakkında birçok söylem mevcuttur. Yapmış olduğumuz araştırmalar neticesinde bit otunun faydalarına dair şu söylemlerin ileri sürüldüğünü görmüş bulunmaktayız;

 • Saçlarda bakteri ve kepek gibi durumların oluşmasını engeller.
 • Saçların uç kısımlarında meydana gelen kırılmaları engeller.
 • Saçlarınızın bakımını yapmanıza ve uzamasına yardımcı olur.
 • Dökülen saçlarınızın yeniden çıkmasına yardımcı olur.
 • Son olarak ise saçlarınıza parlaklık kazandırır.

Bit otunun listede yer alan faydalarına yönelik birçok söylem söz konusudur. Tıbbi açıdan herhangi kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzdendir ki sağlık konularında her şeyden önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Zararları Nelerdir?

İçeriğinde zehir bulunduğu söylenen entele otunun kullanımı esnasında bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu bitkinin etkileri üzerine tıbbi anlamda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Yaptığımız araştırmalara göre kullanım esnasında zarar görmemek adına şunlara dikkat edilmesi gerektiğini öğrenmiş bulunmaktayız;

 • Bit otunu kullanacağınız sırada, kullanmak üzere olduğunuz kısımda veya kullanım esnasında bulaşabileceğini düşündüğünüz vücudunuzun herhangi bir kısmında açık veya tam iyileşmemiş bir yaranız bulunuyorsa veya derinizde çatlaklık varsa asla kullanmayınız.
 • Kullanım esnasında gözlerinize veya göz çevrenize gelmemesi gerekmektedir. Bu konuda kesinlikle dikkatli olunuz.
 • Kullanırken kesinlikle eldiven kullanın.
 • Entele otunu kaynatırken kullanmış olduğunuz kabı asla başka bir şey için kullanmayın.
 • Hamilelik veya emzirme dönemi gibi son derece dikkatli olunması gereken dönemlerdeyseniz asla kullanmayın.

Listeyi okurken de anlamış olacağınız üzere kullanım esnasında yapacağınız bir hata ciddi zararlara sebep olabilir. Lütfen dikkatli olunuz.

Entele Otu Nasıl Kullanılır?

Bit otunun kullanımının nasıl olacağına dair bazı sorular sorulmaktadır. Bu konuda öğrenmiş olduğumuz şu iki formülü sizlere sunmak isteriz;

Aşağıdaki formülleri doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Ayrıca söz konusu bitki türü ile sprey ve losyon türü ürünlerin üretilmiş olduğuna dair söylemler de söz konusudur.

 1. Formül
Entele Otu Nasıl Kullanılır?

Gerekli malzemeler : İlk formül için elinizde bulunması gereken malzemeler şu şekildedir; 10 gram entele otu, 2 bardak su (standart su bardağı ölçüsünde), 2 su bardağı kadar elma sirkesi.

Formülün Yapılış Şekli : Daha önceden elde etmiş olduğunuz malzemeleri şu şekilde kullanmanız gerekmektedir. 2 bardak su ve 2 bardak sirkeyi bir kaba boşaltın. Ardından 10 gram otu da atarak kaynatınız. Bahsi geçen kaynatma işlemini, kaptaki suyun yarısı buharlaşana kadar devam ettirip ardından soğuması için bekletin. Buraya kadar gerekenleri yapmanız halinde geriye kalan tek şey, karışımı saç diplerinize masaj yaparak 1-2 saat kadar bekletmeniz olacak. Son olarak saçlarınızı yıkayınız.

 1. Formül

Gerekli malzemeler : Bu formülde ise elinizde bulunması gereken malzemeler şu şekildedir; 10 gram entele otu, Bepanthene ve badem yağı.

Formülün Yapılışı: Bu formüle başlamadan önce saçlarınızı yıkamış olunuz. Ardından bir cezvenin dörtte üçünü suyla doldurun. Daha önceden edinmiş olduğunuz 5-10 gram miktarında otu cezvenin içine atın ve suyun yarısı buharlaşana kadar kaynatın. Bu işlemden sonra ise tohumları süzün ve ılımasını bekleyin. Yine daha önceden edinmiş olduğunuz badem yağını ve tüpteki Bepanthene’i suya katarak karıştırın. Meydana gelen karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün ve ardından naylon bir poşeti başınıza bağlayıp 10-15 dakika kadar fön makinası ile kurutun. Belirli bir süre bekledikten sonra ise poşeti çıkartıp, saçlarınızı tekrardan yıkayın.

Söz konusu iki formül yukarıda sizlere sunmuş olduğumuz biçimdedir. Ancak sağlık açısından tehlikeli olan bu bitki türünü kullanırken çok ama çok dikkatli olunuz.

Entele Otu Neden Yasaklandı?

İçeriğinde zehir bulundurmasından ötürü satışının yasak olduğu söylenmektedir.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi halk arasında kullanılan birçok ismi bulunmaktadır. Herhangi başka bir ismini kullanarak da satış yapan mecralar bulunmaktadır. Zehir içermesinin hayati anlamda ne derece önemli olduğunu dikkate almanız gerekmektedir.

Yasaklanmasına dair hangi kurum veya kuruluşun etkili olduğuna dair doğrudan bir bilgimiz bulunmamaktadır.

Fiyatı Ne Kadar?

Bit otu kilogram açısından fiyatı oldukça yüksek olan bir ot türüdür. Öyle ki bazı e-ticaret sitelerinde 10 gramı 287 Türk Lirası’nı bulmaktadır. Söz konusu fiyat zaman içerisinde farklılıklar gösterebilir.

Entele otu nerede bulunur? Şeklinde bir soru sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bu ot türü birçok e-ticaret sitesinde veya aktarlarda bulunabilecek türden bir bitkidir. Ancak doktorunuza danışmadan asla kullanmayınız.

Entele Otu Kullanıcı Yorumları

Bit otunu daha önce herhangi bir biçimde kullanmış olan insanların, bu ota dair bazı web sitelerinde ortaya koydukları yorumlar şu şekildedir;

Entele Otu Kullanıcı Yorumları
 • ”Denedim ve saçlarımı yaktı, koparttı, attı.”’
 • ”Entele zehirli ve çok zararlı.”
 • ”Bebek emzirirken kullanmayın. Zehirli bitki sonuçta. Açık yaraya filan da gelmesin. Hamilelikte kullanmayın ne olur ne olmaz. Doktora danışmadan kullanmayın arkadaşlar.”
 • ”Her söylenene inanmayın. Her insanın saç yapısı farklı sonuçta. Herkese aynı etkiyi nasıl sağlayabilir?”
 • ”Ben kullandım saçlarım gayet hızlı uzadı.”

Görmüş olduğunuz tarzda birçok yorum bulmak mümkündür. Bu konuda farklı kaynaklara da başvurmanız daha sağlıklı olacaktır.

Sonuç olarak Entele otu içeriğinde zehir barındıran ve kullanımı esnasında yapılacak olan herhangi bir hatanın ciddi problemlere yol açabileceği bir ot türüdür. Saçlar için hem faydalı hem de zararlı olduğunu söyleyenler bulunmaktadır. Daha önce de belirttiğimiz gibi sağlık konularında her şeyden önce doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Şu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz. Ödem Söktürücü 8 Besin

Makalemizin içeriği internet ortamından araştırma yapılması sonucunda oluşturulmuştur. Söz konusu bitki türüne dair merak edilen sorunların cevapları derlenerek bir araya getirilmiştir.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir